Kitaptan


Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır...

... Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion’unda ve kulağını yere daya, dinle suyun şırıltısını.

Batık sarayın derinliklerine in, orada, karanlığın içinde bekler khtonik canavar kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün ki yansıtmaz yıldızları...

... Dan Brown, dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren; Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası ve Dijital Kale gibi kitaplarının yanı sıra tüm zamanların en çok okunan romanlarından biri olan Da Vinci Şifresi’nin yazarıdır. New England’da eşi ile birlikte yaşamaktadır.

Dan Brown'un kendine özgü şaşırtmacaları ve bolca aksiyon sizi bekliyor. Tek bir eleştirim; tasvirlerde bazen kantarın topuzunu kacırmıs bir gezi kitabı okuyormuşum hissine kapıldığım oldu.
Begüm Sönmez
Dan Brown kurgusuyla her zamanki gibi sizi yine ters köşeye yatırıyor. Başından sonuna tek solukla okuyacaksınız. Kitapta dünyadaki kontrolsüz nüfus artışı çok güzel bir şekilde irdelenmiş ve okuyucuyu bilgilendirmiştir.
Zeynep Altın
Dan Brown'ın diğer kitapları gibi oldukça akıcı bir kitap okunmasını tavsiye ederim, yine çabuk bitirdiğim bir kitap oldu, yalnız sonu bu muydu yani dedirtti bana, genel anlamda iyi bir kitap denebilir.
İlknur Kar

Cehennem'in Kapıları İstanbul'a Açılıyor!

Görseller

Dan Brown Kimdir?

22 Haziran 1964 ABD doğumlu, başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Fakat şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi neticesinde 1996'da ilk romanı olan Dijital Kaleyi piyasaya sürdü. O zamanlarda büyük sükse yapan kitabın hemen ardından ikinci kitabı olan İhanet Noktası'nı yazdı.Bu birbirini tamamlayıcı eserlerden aldığı esinle büyük ses getiren ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı yazdı. Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır.

Dan Brown, büyükbabasının bir mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu sık sık dile getirmiş ve Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

Dan Brown NTV'nin Gece Gündüz Programında